Ustanimo protiv fudbalskih diktatora!

Bosna i Hercegovina okovana je fudbalskim diktatorima! Iz kand¾i najoholijih grabe¾ljivaca teško da æe se uskoro izvuæi. Razgovori na temu (ne)regularnosti Premijer lige "potegnuti“ su i proteklih dana. Baš, kao i svih prethodnih godina u finišu šampionata. Klasièna potvrda da teza "nisu èista posla“ ima opravdanje uslijedila je ukidanjem jednog od najboljih projekata na promociji našeg fudbala.

 

Piše: Bakir Tiro

Image "Ubice“ derbija

Emisija "Derbi kola“ Premijer lige BiH više ne postoji! Projekt je ukinut, jer veæina od devet klubova (potpisnika tobo¾njeg prosperiteta i popularnosti fudbala na našim prostorima) konstantno je odbijala saradnju.

Iz sedmice u sedmicu najavljivano je da æe utakmice biti emitirane u direktnom prenosu na dr¾avnoj televiziji. A, onda? Voljom pojedinih klupskih moænika, BHT mogla je realizirati samo odreðene prenose. Nisu bili u moguænosti obaviti svoj posao, zato što su iz klubova izmišljali razne razloge kako utakmice ne bi bile prenošene. Konkretno, nisu prihvatali ranije dogovorene termine za prenose svojih domaæih susreta. Besmislenost postojanja krnjeg projekta!

Jedna fina fudbalska prièa tako je i okonèana. Za nadati se ne vjeèno, nego do nekih boljih, regularnijih vremena na našim stadionima.

Ucjene i prijetnje

Ironièno, problem je i ranijih godina nastajao u periodu meèeva odluke, onih u trci za titulu, plasman u Evropu, pa i borbi za opstanak. Šta nam to govori!? Klubovima nije u interesu da šampionat bude javan i transparentan.

Da stvar bude gora, još ranije na BHT-u, u nedjeljnom veèernjem pregledu kola, ukinuta je i rubrika analize suðenja. Ukinuta, jer su sagovornici, struèni ljudi iz oblasti suðenja bili izlo¾eni svakodnevnom pritisku. Nerijetko su im prijetili klupski èelnici, njihovi i "prijatelji“ klubova, osobe sumnjivih dosjea. Ucjenjivali su ih i vlastodr¾aci iz N/FS BiH. Naravno, zarad svojih interesa i "regularnosti prvenstva“!?

Strahujuæi za svoju sigurnost niko nije ¾elio preuzeti vruæ krompir u ruke. Fudbalski diktatori na našim prostorima klasiènim "staljinistièkim“ i "èaušeskuovim“ metodama "ušutkali“ su tako kritiènu masu. Zavrnuli su ruke svima koji su pokušali ukazati na odreðene, namjerne ili ne, nepravilnosti u bh. fudbalu.

Argumenti nasuprot tajkunskih interesa

Nakon svega navedenog, postavlja se najlogiènije moguæe pitanje: Postoji li, ama baš ijedan argument, koji æe demantirati navode da je prvenstvo neregularno?
Direktno ili indirektno, klupskim i savezovim du¾nosnicima nije u interesu da Premijer liga BiH bude regularna!

Da jeste, napravili bi sistem prema kojem bi se mogle iskorijeniti sve "prljavštine“ u našem društvu najboljih.

U rukama imaju moæ. Posjeduju brendirane stvari. Umjesto da ih kroz direktne prenose dodatno promoviraju, marketinški na njima zarade novac, tajkunima je bitan samo lièni, a ne opæi interes.

Do trofeja, Evrope, opstanka u ligi sa svojim klubovima ¾ele doæi na sve, pa i nesportske naèine. Donijet æe im liène, te politièke poene. Ništa novo neæemo reæi, ako ka¾emo da su velika veæina èelnika naših klubova i Saveza, ljudi koje je i u ove fotelje "uvalila“ stranka. I zbog toga, klubovi su nam na izdisaju. Liga meðu najgore rangiranima u svijetu.

Diktatori se svrgavaju. U fudbalu BiH ih je puno. Previše!

Ko æe ih ukloniti sa pozicija? Oni, koji su ih i poslali da uzmu hljeb našim proslavljenim fudbalerima? Teško!?

Slavni igraèi, krajnje je vrijeme za ustanak!

(Sarajevo-x.com)