Kvalifikacije za EURO 2016: Remi sa Bjelorusijom u zeničkoj Areni

Najbolji rukometaši Bosne i Hercegovine su večeras u zeničkoj Areni remizirali sa reprezentacijom Bjelorusije i tako svoje šanse za plasman na završnicu Evropskog prvenstva koje će se od 15. do 31. januara 2016. godine igrati u Poljskoj sveli na teoriju.

U fantastičnoj atmosferi koju je priredila domaća publika reprezentativci BiH su dobro otvorili meč, poveli sa 2:0 (3. minut) i 4:2 (7.), da bi gosti u 10. preokrenuli na 4:5. U 16. minuti prvog poluvremena BiH je imala +3 (9:6), ali su Bjelorusi 5 minuta kasnije poravnali na 9:9.

Nošeni gromoglasnom podrškom sa tribina, naši reprezentativci, ipak, uspijevaju da opet naprave 3 gola razlike (12:9 u 25. minuti, 13:10 u 26. i 14:11 u 29.), da bi na odmor otišli sa +2 (14:12).

U nastavku je BH reprezentacija posljednji put +3 imala u 39. minuti (19:16), ali je između 44. i 54. minute ostala bez postignutog gola, pa su gosti anulirali rezultatski zaostatak i u 58. minuti poveli sa 21:22. 15 sekundi prije kraja utakmice, pri rezultatu 22:22, reprezentativci BiH su izborili loptu za zadnji napad, no šut Mirsada Terzića za pobjedu i plasman na EURO 2016 odbranio je bjeloruski golman Matskevich.

Svoju posljednju utakmicu u ovim kvalifikacijama Bosna i Hercegovina igra u nedjelju, 14. 06. 2015. godine kada je u Brondbyu sa početkom u 20:15 sati dočekuje Danska.

Gradska Arena u Zenici. Gledalaca: 5000. Sudije: Peter Brunovsky i Vladimir Canda (Slovačka). Delegat EHF-a: Klaus Dieter Convents (Belgija).

Sedmerci: BiH 4 (3), Bjelorusija 3 (1). Isključenja: BiH 12, Bjelorusija 6 minuta.

Rezultat: BiH – Bjelorusija 22:22 (14:12).

BiH: Grahovac (6 odbrana, 2 sedmerca), Vražalić 2, Ovčina 2, Perić 2 (1), Mikić 1, Tarabochia 1, S. Burić, Panić 1, B. Burić (7 odbrana), Savić, Terzić, Karačić, Prce 4 (2), Vranješ 3, Malinović 6, Zulfić; Selektor: Dragan Marković.

BJELORUSIJA: Zianko, Brouka 2, Babichev 1, Zaitsau, Pukhouski 7, Bachko, Matskevich, Kniazeu, S. Rutenka 2, D. Rutenka 5, Nikulenkau 1, Shylovich 2, Charapenka, Baranau, Karalek 2, Tsitou; Selektor: Jouri Chvestov.