U18: Pobjeda nad Francuskom u prvoj utakmici na Europskom prvenstvu

Juniorska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine pobjedom protiv velikog favorita Francuske je otvorila nastup na EP u Slovačkoj. Konačan rezultat je bio 66:65.

Francuzi su dobro otvorili utakmicu i već u prvoj minuti poveli rezultatom 5:0 da bi u trećoj minuti imali najvećih plus sedam, bilo je 9:2, a precizan sa linije za slobodna bacanja je bio Abah.

Ipak, naši juniori se vraćaju u igru i trojkom Čampare u šestoj minuti susreta dolaze u vodstvo 12:11. Do kraja prve četvrtine Francuzi su podigli nivo svoje igre i nakon prvih deset minuta vodili rezultatom 20:17.

Trikolori su u nastavku držali rezultatsku prednost sve do 17. minute kada je Sani Čampara vezao pet uzastopnih poena i izjednačio rezultat na 28:28. Naši igrači su sa dobrom igrom nastavili i u finišu druge dionice i na odmor otišli sa prednošću od 34:33.

U drugom poluvremenu je viđena izjednačena igra obje reprezentacije, a u posljednjih deset minuta utakmice se ušlo sa minimalnom prednošću Francuza 52:51. Francuski reprezentativci su u 35. minuti došli do šest poena prednosti, 59:53.

Potom je uslijedila serija od šest uzastopnih poena Sanija Čampare i naša reprezentacija je izjednačila na 59:59, ali tu nije bio kraj naše dobre igre budući da smo preko Čampare i Jankovića poveli 65:59. To smo do kraja i zadržali i došli do pobjede rezultatom 66:65.

Našu reprezentaciju je do pobjede vodio Sani Čampara sa 32 poena i tri skoka dok je još dvocifren bio Aljoša Janković sa deset poena i šest skokova. Vrijedi spomenuti i Emira Čerkezovića sa osam poena i Njegoša Sikiraša sa sedam poena. Čerkezović je imao sedam, a Sikiraš tri skoka.

Kod Francuza najbolji je bio Briki sa 13 poena i dva skoka dok je Fevrier dodao 12 poena uz četiri skoka.

FRANCUSKA – BOSNA I HERCEGOVINA 65:66 (20:17, 13:17, 19:17, 13:15)

Našu reprezentaciju danas (30.07. u 18 sati) očekuje utakmica sa domaćinom, reprezentacijom Slovačke.