U18: Druga pobjeda na Europskom prvenstvu u Slovačkoj, BiH bolja od domaćina prvenstva

Juniorska reprezentacija naše zemlje ubilježila je drugu pobjedu na Europskom prvenstvu u Slovačkoj.

Poslije jučerašnje pobjede nad Francuskom, danas su izabranici Borisa Džidića bili bolji od domaćina Slovačke rezultatom 73:68.

Utakmicu smo otvorili serijom 7:0, ali onda Slovaci uzvraćaju sa serijom od devet uzastopnih poena da bi do kraja prve četvrtine naša reprezentacija imala prednost od pet poena, 18:13. Naši reprezentativci su držali prednost u drugoj dionici, a u 17. minuti su imali najveću prednost na utakmici, bilo je 33:25 nakon čega je Alikadić imao šansu da nas dovede na dvocifrenu prednost, ali nije uspio. Slovaci su uspjeli podići nivo igre do kraja prvog dijela, te se na odmor otišlo pri rezultatu 36:31.

Slovaci su serijom 7:0 otvorili drugo poluvrijeme i poveli 38:36, ali se naša reprezentacija brzo vratila i trojkom Čampare povela 44:41 da bi se u posljednjih deset minuta utakmice ušlo sa pet poena prednosti našeg tima, bilo je 51:46. Tu prednost smo držali do 34. minute kada Javorsky pogađa i dovodi Slovake na 57:54, ali smo uzvratili sa dvije trojke Adžića i Čampare i poveli 60:57. Alikadić je dvije minute pred kraj pogodio iz ofanzivnog skoka i naša reprezentacija je povela sa 65:62, a tu je prednost uspjela zadržati do kraja i tako je stigla do druge pobjede na prvenstvu Evrope.

Najbolji u našoj reprezentaciji je bio Sani Čampara sa 20 poena, te po dva skoka i asistencije dok je Emir Čerkezović dodao 15 poena uz devet skokova i četiri asistencije. Njegoš Sikiraš je susret završio sa 14 poena, tri asistencije i dva skoka. Po 11 su ubacili Alikadić i Adžić, a Alikadić je imao deset skokova dok je Adžić imao dva.

Kod Slovaka najbolji je bio Javorsky sa 23 poena, te po tri skoka i asistencije dok je Majercak dodao 17 poena uz pet asistencija i četiri skoka.

BiH-Slovačka 73:68 (18:13, 18:18, 15:15, 22:22)

Našu reprezentaciju prekosutra (1. august u 13:30 sati) očekuje utakmica sa Latvijom.