Muška U16 reprezentacija turnir u Konyi završila na petom mjestu | Džanan Musa prvi strijelac i asistent turnira

Naša muška kadetska košarkaška reprezentacija svoj nastup na ovogodišnjem međunarodnom turniru u turskoj Konyi završila je na 5. mjestu.

U prvoj utakmici za plasman od 5. do 8. mjesta naši kadeti su bili bolji od vršnjaka iz Gruzije.

Na poluvremenu su naši kadeti imali prednost od 19 poena, da bi u trećoj četvrtini Gruzija smanjila našu prednost na 9 poena. Ipak naši kadeti poslijednju četvrtinu rješavaju u svoju korist i tako utakmicu završavaju sa 25 poena razlike.

Konačni rezultat je glasio 78:53 (25:13, 21:14; 7:17, 25:9). Najefikasniji u našim redovima su bili Emir Bačvić sa 15 poena uz 8 asistencija, Emir Čerkezović sa 13 poena i 8 skokova, te Aleksandar Stojišić sa 12 poena.

U posljednjoj utakmici na ovogodišnjem turniru, utakmici za 5. mjesto, naši kadeti su se sastali sa Kinom, sa kojom su predhodno igrali u grupnoj fazi.

Na poluvremenu naši kadeti su imali zaostatak od jednog poena, ali u trećoj četvrtini dolazi do preokreta i u posljednju četvrtinu ulazimo sa 14 poena razlike. Na kraju meč je završen sa 6 poena prednosti za naše momke. Konačan rezultat je glasio 75:69 (10:13, 23:21, 25:10, 17:25).

Najefikasniji u našim redovima su bili Džanan Musa uz postignut 31 poen i 7 skokova, Njegoš Sikiraš sa 19 poena i 6 skokova, te  Sani Čampara sa 12 poena i 5 skokova.

Naši kadeti ovaj turnir završavaju kao petoplasirana ekipa sa skorom od pet pobjeda i dva poraza. Podsjećanja radi, na istom turniru naši kadeti su prošle godine zauzeli 12. mjesto sa skorom od dvije pobjede i četiri poraza.

Naš Džanan Musa je prvi strijelac ovogodišnjeg međunarodnog turnira u Konyi sa prosjekom 21,3 poen po utakmici. Također, Džanan je i prvi asistent turnira sa prosjekom 5,33 asistencija po utakmici.

Okupljanje U-16 reprezentacije za ovaj turnir je zapravo prvo ovogodišnje okupljanje u sklopu priprema za Europsko prvenstvo A divizije koje se održava početkom augusta ove godine u litvanskom Kaunasu, na kojem se naši kadeti nalaze u grupi C, zajedno sa Srbijom, Italijom i Finskom.