Kvalifikacije za SP 2017: BiH pobjedom protiv Litvanije završila grupnu fazu kvalifikacija

Najbolji rukometaši BiH su večeras u Tuzli na trijumfalan način završili takmičenje u grupi 1 kvalifikacija za SP 2017.

U utakmici koja zbog onoga što se desilo u prošlom kolu nije imala većeg rezultatskog značaja, uspjeli su ubilježiti i 5. pobjedu u grupi i tako dokazati da su u konkurenciji Slovačke, Litvanije i Kosova sasvim zasluženo osvojili 1. mjesto i obezbijedili plasman u baraž.

Litvanci su večeras pružili dobar otpor koji je potrajao cijelo prvo (15:14 za BiH) i 16 minuta II poluvremena. U 46. minuti na semaforu je stajalo 21:21, ali onda slijedi furiozna igra BH reprezentativaca, serija od 8:0 i u 57. minuti je bilo 29:21. Josip Perić je par sekundi prije kraja utakmice postavio konačnih 31:22, a ime protivnika u baražu koji će se igrati sredinom juna ove godine, naši reprezentativci će saznati 31. 01. 2016. kada je u Krakowu zakazan žrijeb.

Dvorana “Mejdan” u Tuzli.
Gledalaca: 4000.
Sudije: Miklos Andorka i Robert Hucker (Mađarska).
Delegat EHF-a: Ivan Dolejs (Češka).

Sedmerci: BiH 4 (3), Litvanija 3 (1).
Isključenja: BiH 8, Litvanija 8 minuta.
Crveni karton: Bernatonis (Litvanija) u 47. minuti – 3. isključenje.

BiH – Litvanija 31:22 (15:14).
BiH: Ovčina 3, Perić 2, Tarabochia 2, Burić S. 5, Bečić 2 (1), Panić 3, Burić B. (5 odbrana, 1 sedmerac), Savić 1, Terzić, Karačić, Prce 5 (2), Malinović 6, Milas, Zulfić 1, Hadžiomerović 1, Blažević (11 odbrana); Selektor: Dragan Marković.
LITVANIJA: Bernatonis 5, Sakalauskas, Malasinskas 3 (1), Cibulskis 1, Petreikis 6, Rasimas, Trainavicius 2, Meskauskas 1, Pleta 2, Pazemeckas, Barbarskas 1, Grosas, Stankevicius 1, Morkunas; Selektor: Arturas Juskenas.