Velika pobjeda bh. rukometaša u Latviji

Rukometna reprezentacija BiH pobijedila je u Latviji domaću selekciju rezultatom 23:21 i na taj način približila se plasmanu u baraž za odlazak na Svjetsko prvenstvo, koje će se naredne godine održati u Kataru.

Izabranici Dragana Markovića odlično su otvorili utakmicu. Vodili su 2:0, 4:2, 5:3. U tim trenucima briljirao je Kosta Savić, koji je majstorski pogađao. S druge strane, Grahovac je u nekoliko navrata odlično intervenisao.

Nakon što je Vražalić doveo naš tim u vodstvo od 6:3, domaći selektor tražio je time out.

Ipak, to mu nije puno pomoglo. Polovinom prvog dijela bh. reprezentativci dolaze do vodstva 9:5, potom i od 11:5. Bh. reprezentativci igrali su motivisano i borbeno. Muhamed Toromanović isključen je kod vodstva bh. tima od 11:6, ali je Čelica već u narednom napadu vratio šest golova prednosti.

Ono što je zabrinulo selektora Markovića jeste drugo isključenje Toromanovića koje je zaradio u 25. minuti. U tim trenucima domaći postižu dva pogotka i smanjuju na 12:8. Samo što se vratio u igru, kapiten bh. tima sjajno pogađa za 13:8.

No, u posljednjim minutama domaći postižu dva gola za vodstvo našeg tima od 13:10, što je bio konačan rezultat prvog dijela.

Domaći u nastavku preko Pavlovicha smanjuju na 13:11. Poslije toga slijedi period igre koji pripada bh. rukometašima.

Nikola Prce je nakon dugo vremena pogodio za BiH, a Vranješ je u narednom napadu vratio BiH na plus četiri. Igrala se 38. minuta kada su Terzić i saigrači vodili s maksimalnih 18:11. Latvijci nakon toga prave mini seriju. U 42. minuti semafor pokazuje vodstvo BiH od 18:14. Gosti nisu imali rješenje u napadu u tim trenucima.

U 44. Toromanović zarađuje treće isključenje i crveni karton. Latvijci prave seriju 5:0 i dolaze na 18:16.

Ipak, Nikola Prce nakon dugo vremena pogađa za 19:16. No, post u fazi napada bh. tima se nastavio što domaći kažnjavaju i dolaze na 19:18 deset minuta prije kraja. Utakmica je podsjećala na drugo poluvrijeme meča iz Viteza.

Selektor bh. tima zatražio je time out u 53. minuti, što se kasnije pokazalo kao ključno. Mirsad Terzić je u narednoj akciji pogodio sa sedam metara za 20:18.

Igrala se 56. minuta kada je Ovčina postigao izuzetno važan pogodak za vodstvo BiH od 21:19. Grahovac je već u narednom napadu uspio odbraniti udarac domaćih. Ivan Karačić odveo je BiH na plus tri, što je značilo da će BiH slaviti pobjedu. Konačan rezultat glasio je 23:21 za naš državni tim.

Ovim trijumfom bh. rukometaši stigli su na korak do plasmana u baraž. U srijedu u Vitezu BiH dočekuje Estoniju.