U-16 reprezentacija trećeplasirana na UEFA razvojnom turniru u Zenici

U-16 reprezentacija Bosne i Hercegovine pobijedila je u nedjelju u Zenici selekciju Azerbejdžana sa 3:2 u susretu trećeg kola UEFA Razvojnog turnira.

Azerbejdžan do prednosti dolazi u 7’ kad je Musa Gurbanli ušao u kazneni prostor bh. tima sa desne strane i sa desetak metara pogodio suprotni ugao gola Nikole Ćetkovića.

BiH izjednačuje rezultat u 16’. Golman Azerbejdžana Mahammad Ahmadov je nakon centaršuta odbio loptu na ivicu šesnaesterca gdje se našao Anes Hrustanović i „volej“ udarcem poslao loptu u mrežu.

Dobar pokušaj imao je i kapiten Faruk Duraković sa dvadesetak metara u 31’, ali je lopta otišla tik iznad prečke.

Hamza Gasal u 36’ odlično prolazi po desnoj strani i šalje povratnu lotpu ka Dinu Cviki koji sa desetak metara šutira pored gola.

Gurbanli u 45’ postiže još jedan gol za Azerbejdžan preciznim šutem iskosa sa desne strane.

Đorđe Nišić u 52’ pogađa za 2:2, a asistirao mu je Sergej Vitonji.

Ajdin Jusupović u 70’ prolazi po lijevoj strani i ubacuje loptu u šesnaesterac Azerbejdžana gdje Nemat Musayev postiže autogol za konačnih 3:2 u korist bh. tima.

Azerbejdžan-Bosna i Hercegovina 2:3 (1:1)
Stadion: Trening centar NS/FS BiH, Zenica.
Sudija: Aldin Sofić (Zenica).
Sudije asistenti: Emir Delić, Mirza Doglod (Zenica).
4. sudija: Armin Čamdžić (Zenica).

Golovi: 1:0 Gurbanli (7’), 1:1 Hrustanović (16’), 2:1 Gurbanli (45’) 2:2 Nišić (52’), 2:3 Musayev (70’ autogol).

Azerbejdžan: Mahammad Ahmadov, Nika Bachaliashvili, Emil Bayramov, Musa Gurbanli, Veysal Rzayev, Valeh Gahramanli, Eldar Kuliev, Tugay Alizade, Javidan Abbaszade, Nemat Shikhamirov, Farid Mukhtarov. Igrali su još: Ibrahim Novruzov, Samir Abdullayev, Samir Maharramli, Vusal Shabanov, Nemat Musayev, Jalal Jabrayilov, Rufat Ahmadov, Samir Abdulayev. Selektor: Ramin Guliyev.

Bosna i Hercegovina: Nikola Ćetković, Halid Džanko, Faruk Duraković, Elvedin Kečanović, Edvin Kovačević, Anes Hrustanović, Sergej Vitonji, Hamza Gasal, Amar Drina, Andrija Janjić, Đorđe Nišić. Igrali su još: Mate Zvonimir Lasić, Ajdin Jusupović, Marko Kujundžić, Silvio Ilinović, Đorđe Nišić, Amar Tahrić, Danilo Teodorović. Selektor: Sakib Malkočević.

Nakon utakmice selektor Sakib Malkočević je izjavio: „Ne možemo biti zadovoljni nastupom naše selekcije na ovom turniru. Osim tridesetak minuta protiv Hrvatske i rezultata današnje utakmice sve je bilo loše. Do kvalifikacija ima pet mjeseci i pred nama je mnogo posla. Moraćemo dopuniti ovu selekciju novim igračima. Ima i ovdje fudbalera na koje se mora obratiti pažnja, ali ima ih dosta koji nisu u ovom trenutku na nivou ni fizički, ni taktički.“

U drugom kolu UEFA razvojnog turnira U-16 reprezentacija je remizirala 0:0 sa Makedonijom, ali je  poražena nakon izvođenja jedanaesteraca.

Na početku utakmice nije bilo mnogo prilika i u prvih dvadesetak minuta igra se odvijala između dva šesnaesterca uz pokoji pokušaj sa distance za oba tima. Prvi šut u okvir gola imao je bh. reprezentativac Danilo Teodorović u 22’ sa ivice kaznenog prostora, ali je Aleksa Jordanov uhvatio loptu. Dvije minute poslije pokušali su i Makedonci preko Save Avramovskog čiji snažan udarac Petar Zovko izbacuje u korner.

U finišu prvog poluvremena je i Ivan Nikolov šutirao iz povoljne pozicije, a lopta je otišla pored gola.

Prvu priliku u drugom periodu igre imao je bh. tim. Faruk Duraković je izveo slobodan udarac sa lijeve strane, sa oko 25 metara, ali je prebacio gol Jordanova.

Do kraja meča nije bilo prilika i pristupilo se izvođenju penala gdje su za Makedoniju pogađali Spase Terziev i Vasko Ivanov, dok su bh. igrači promašili čak 4 penala a pogodio je samo Faruk Duraković.

Makedonija-Bosna i Hercegovina 0:0 – penali 2:1
Sudija: Bojan Pejić (Istočno Sarajevo).
Sudije asistenti: Marko Domazet, Nemanja Vujadin (Istočno Sarajevo).
4. sudija: Milan Tadić (Istočno Sarajevo).

Makedonija: Aleksa Jordanov, Filip Kostovski, Ali Asani, Dimitar Todorovski, Aleksandar Gjurkovski, Goražd Stojmenov, Sava Avramovski, Ivan Nikolov, Metodij Maksimov, Vlada Novevski, Mario Kosteski, Anatolij Petejčuk. Još su igrali: Mario Ilievski, Spase Terziev, Filip Kostovski, Azer Omerović, Fisnik Saliu, Luka Stankovski, Vasko Ivanov, Jasin Sali. Selektor: Mario Vujović.

Bosna i Hercegovina: Petar Zovko, Halid Džanko, Faruk Duraković, Elvedin Kečanović, Edvin Kovačević, Hamza Gasal, Silvio Ilinović, Amar Drina, Din Cviko, Amar Tahrić, Danilo Teodorović. Još su igrali: Anes Hrustanović, Sergej Vitonji, Mate Zvonimir Lasić, Ajdin Jusupović, Đorđe Nišić, Marko Kujundžić, Andrija Janjić. Selektor: Sakib Malkočević.

U prvom kolu turnira U-16 reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je danas 5:6 nakon jedanaesteraca od Hrvatske.

Dobru priliku bh tim je imao u 26’. Hamza Gasal je izveo korner, a najviši u skoku je bio Elvedin Kečanović koji glavom loptu šalje pored gola.

Minutu poslije BiH dolazi do prednosti. Sergej Vitonji prolazi po desnoj strani i asistira Ajdinu Jusupoviću koji pogađa mrežu Hrvatske za 1:0.

Hrvatska izjednačuje rezultat u 46’ preko Jakova Brekala koji „lob“ udarcem šalje loptu iza leđa Nikole Ćetkovića. Do kraja susreta Hrvatska je imala terensku inicijativu, ali se rezultat nije mijenjao.

Rezultat nakon 80 minuta igre je bio 1:1, ali se prema pravilima UEFA Razvojnih turnira pristupilo izvođenju penala gdje su se igrači Hrvatske bolje snašli i osvojili 2 boda, dok su izabranici Sakiba Malkočevića uknjižili jedan.

Bosna i Hercegovina-Hrvatska 1:1 (1:0) – penali 5:6
Sudija: Benjamin Deljković.
Sudije asistenti: Emir Omerhodžić, Anis Zukić.
4. sudija: Nihad Ljajić.

Golovi: 1:0 Jusupović (27’), 1:1 Brekalo (46’).

Žuti kartoni: Soldo, Beljo (Hrvatska).

Bosna i Hercegovina: Nikola Ćetković, Amar Dedić, Mate Zvonimir Lasić, Elvedin Kečanović, Anes Hrustanović, Sergej Vitonji, Hamza Gasal, Ajdin Jusupović, Marko Kujundžić, Silvio Ilinović, Đorđe Nišić. Igrali su još: Halid Džanko, Faruk Duraković, Edvin Kovačević, Danilo Teodorović, Amar Drina, Andrija Janjić, Din Cviko, Amar Tahrić. Selektor: Sakib Malkočević.

Hrvatska: Nikola Čavlina, Bruno Unušić, Dorijan Franceković, Marijan Starčić, Joško Gvardiol, Fran Tomek, Stipe Biuk, Gabriel Groznica, Luka Branšteter, Luka Sučić, Jurica Jurčec, Ivica Vidović, Dion Drena Beljo. Igrali su još: Luka Soldo, Jakov Brekalo. Selektor: Petar Krpan.

Hrvatska je turnir završila na prvom mjestu sa 8 bodova, dok su drugoplasirana Makedonija i trećeplasirana BiH osvojile po 5. Posljednji je Azerbejdžan bez bodova.