Davis Cup: BiH povela protiv Turske

Prvi bod u susretu drugog kola Druge grupe Evroafričke zone Dejvis kupa za Bosnu i Hercegovinu donio je prvi reket Damir Džumhur.

Mladi Sarajlija Džumhur je u Bihaću savladao Čema Ilkela sa 3:1 u setovima 7:5, 6:1, 4:6, 6:1.

U prvom setu turski predstavnik, inače 384. teniser na ATP listi, pružio je značajniji otpor Džumhuru, pa je odluka poslije serije brejkova na obje strane pala tek u finišu seta kad je Damir ponovo oduzeo servis rivalu i riješio set – 7:5.

Drugi set 80. igrač svijeta je dobio osvojivši čak tri brejka (6:1) za samo 35 minuta, da bi u trećem popustila koncentracija Damiru, što je iskoristio Turčin i stekao šansu da servira za set koji nije propustio – 4:6 za 2:1 u setovima.

Ipak, Džumhur nije dozvolio da se uđe u peti set i rutinski je sa 6:1 završio posao iskoristivši prvu meč loptu za prvu pobjedu i poen BiH na bihaćkoj šljaci.

Nakon ovog susreta na teren izlaze Mirza Bašić i prvi reket Turske Marsel Ilhan, 210. reket planete.

Podsjetimo, teniseri BiH su u martu u prvom kolu savladali Tunis sa 3:1, dok su Turci nadigrali Bugarsku sa 3:2.

Dosad su BiH i Turska u Dejvis kupu odmjerili snage pet puta, a uspješniji su Turci sa tri pobjede. Pobjednik dvoboja će u trećem kolu igrati sa boljim iz duela između Litvanije i Južne Afrike.