Bošnjački kadrovi spremaju rušenje Čolakovića
Izborom Safeta Sušiæa za selektora fudbalske reprezentacije BiH, nisu nestali svi problemi u Nogometnom savezu BiH (NS BiH). Naprotiv, na površinu su «izronili» oni te¾i, koji prijete da pokvare ambijent novom selektoru.
Uveliko je poèela kampanja za predstojeæe proljetne izbore u nogometnim tijelima, od kantona do «krovnog» Saveza, koji se moraju okonèati najkasnije do juna. I, dok se pripreme za kantonalne i podruène izbore u Zapadnoj Hercegovini i RS rade u miru, u Federaciji se uveliko lobira, ucjenjuje, prijeti, trguje…
I, umjesto da se krene od baza, pojedinci su u borbu krenuli sa vrha. Iz pouzdanih izvora saznajemo kako je sijevnula varnica izmeðu Sulejmana Èolakoviæa i Muniba Ušanoviæa, koja prijeti da preraste u buktinju. Predsjednik je nedavno na presici ponizio Ušanoviæa, zatim ga razvlastio, oduzevši mu kljuèeve Saveza, kljuèeve slu¾benog pasata i pravo na potpis. Saznajemo da je Èolakoviæ «skinuo» Ušanoviæa sa popisa putnika za ¾rijeb u Varšavi, na kojem æe biti predsjednik sa dopredsjednicima i selektor Sušiæ.
Dva scenarija
– Gdje nema hijerarhije, na sceni je anarahija, a ja to neæu dozvoliti. Ušanoviæ je na mjestu koje nema nikakvu va¾nost – kazao je Èolakoviæ.
Na odgovor nije trebao dugo èekati. Isti dan, u popodnevnim satima, bivši generalni sekretar je sazvao sastanak «kriznog štaba» kako bi dogovorio pravce napada na Èolakoviæa. Ušanoviæ je, podr¾an od veæine bošnjaèkih èlanova iz vrha NS BiH, organizirao sastanak u jednom sarajevskom restoranu na kojem se govorilo o «zaustavljanju» Èolakoviæa. Iako na sastanku nije bilo Mensuda Bašiæa, Ušanoviæev «sto¾er» tvrdi kako «imaju Bašiæevu saglasnost za daljne akcije». Do sjednice Izvršnog odbora NS BiH, koja bi trebala biti krajem januara, «pobunjenici» u nogometnoj vladi namjeravaju saèiniti konkretne mjere za «saniranje štete» nastale razvlašæivanjem Ušanoviæa.
S druge strane, Èolakoviæ prima èestitke, pa i od «radikalnih» navijaèa, zato što je stao u kraj Ušanoviæu. Za sada, Èolakoviæ u¾iva simpatije i selektora Sušiæa, koji nastoji biti neutralan u ovim «dvorskim» borbama, ali bi njemu najviše mogle naštetiti igre ispod stola. Sušiæ u svim svojima istupima, zagovara zajedništvo, harmoniènu atmosferu, okupljanje oko zajednièkog projekta…
Odnos snaga
U Izvršnom odboru je pet Bošnjaka, Suljo Èolakoviæ, Mensud Bašiæ, Muhidin Rašèiæ, Mirsad Ibrišimbegoviæ i Suad Salibašiæ. Makar nije èlan ovog tijela, saznajemo da Samir Æemaloviæ ima znatan utjecaj na svoje kolege, jer je zajedno sa njima radio do rotacije sa Miroslavom Æoriæem. Ni Èolakoviæ, a ni Ušanoviæ ne ¾ele protiv sebe imati Æemaloviæa. Sukob predsjednika i doskorašnjeg generalnog sekretara, najviše odgovara pretendentima na Èolakoviæevo mjesto unutar bošnjaèkog korpusa. Navodno, na prvom narednom sastanku razgovarat æe se konkretno oko kandidature Bašiæa i Ibrišimbegoviæa za predstavnika Bošnjaka u Predsjedništvu NS BiH. No, da bi dobio potrebnu veæinu, nu¾no je osigurati glasove Srba i Hrvata u Skupštini, pa je moguæa trgovina. Pogotovo što æe i njihove kolege iz FS RS, te Hrvati, trebati podršku za promjene svojih ljudi, odnosno ustolièenje svje¾ih kadrova.
Demiroviæ umjesto Abdiæa
Na ovaj se naèin u bošnjaèkom korpusu ¾ele zatvoriti vrata novim, èistim kadrovima, koji najavljajuju svoje kandidature. Dakle, po jednom scenariju, vodi se borba za rušenje Èolakoviæa i ostanak svih ostalih èlanova Izvršnog odbora, a po drugom scenariju priprema se nova grupa sportskih radnika u sarajevskom, mostarskom, gora¾danskom kantonu, koji bi preuzeli kljuène pozicije i otvorili vrata bivšim asovima. Gotovo je sigurno da æe u USK-u doæi do promjene, jer Hamdo Abdiæ više nije èlan nogometne vlade. Prema našim saznanjima, njega æe zamjeniti Mu
jo Demiroviæ aktuelni dekan Univerziteta u Bihaæu i jedno vrijeme ministar u federalnoj Vladi u vrijeme «Alijanse». I u Tuzlanskom kantonu spremaju se promjene. Nevad Ikanoviæ ¾eli poziciju, ali u federalnom Savezu, koju beskompromisno dr¾i Huso Golaæ.
M.S.
Bevanda protiv Dominkoviæa
Saznajemo da æe biti dosta bure na predstojeæim izborima i kod Hrvata. Navodno, «tvrda» struka iz Širokog Brijega, ¾eli skinuti « vjeènog» Ilju Dominkoviæa i na njegovo mjesto dovesti ambicioznog Josipa Bevandu, koji u¾iva zavidan rejting, kako u hrvatskom korpusu, tako i kod svojih fedaralnih i kolega iz FS RS. No, zamjena hrvatskih kadrova neæe iæi lako, jer je Dominkoviæ godinama gradio svoju hobotnicu, postavljao svoje kadrove, kako na sudijske, tako delegatske, kontrolorske liste, odakle crpi glasove. Nije nemoguæe da se Bevanda i Dominkoviæ dogovore, da Dominkoviæ preuzme vlast u federalnom Savezu, a neukaljani Bevanda poziciju u krovnom Savezu.
Dodikov kandidat
Premda su iz UEFA -e i FIFA poslali jasne poruke, kako u novom sazivu NS BiH mora imati samo jednog predsjednika, èini se da to neæe iæi. Iz FS RS ne ¾ele ni èuti za jednog predsjednika, osim ako æe taj biti iz FSRS. Pravdaju to zaštitom «vitalnih nacionalnih nogometnih interesa». Veæi problem za FS RS jeste izbor na kljuène pozicije. Navodno, jedna (banjaluèka struja) bi rado promjenila Èeku, pa i Mileta Kovaèeviæa i na njihova mjesta dovela svoje kadrove. Kako Kovaèeviæ, aktuelni predsjednik FS RS, u¾iva sna¾nu podršku kod nogometnih radnika, spreman je staviti mandat na provjeru. I on i Èeko su kolegama iz Federacije prihvatljiviji od novog «Dodikovog èlana». Najte¾e je Rodoljubu Petkoviæu, velikom profesionalcu. On je meðu srpskim klanovima unutar Saveza «faktor stabilnosti», baš kao što je to FS RS u krovnom Savezu.
Bašiæ ili Šuman
Èini se kako æe lakše Bašiæ dobiti podršku u sarajevskom kantonalnom Savezu, nego u svom klubu, FK Sarajevo. Navodno, jedna opcija preferira Hajrudina Šumana, aktuelnog predsjednika kluba, kojeg ¾ele u krovni Savez. Bašiæ je, prièa se, zadu¾io neke kantonalne klubove i mirno spava. Saznajemo da æe u borbi za naklonost svi putevi voditi ka «Popaju» i Mustafi Duèiæu, kojeg bi svaki kandidat ¾elio u svom taboru. Ali, i ®eljo ima favorite, poput guvernera Centralne banke BiH Kemala Kozariæa (navodno, svima po¾eljan). Ima i «nestranaèkih kandidata» kao što su Dino Begiæ, Irfan Red¾epagiæ… Navodno je i Nijaz Graciæ raspolo¾en jurišati na pozicije u Savezu. Po gradu se uveliko prièa kako je Alija Braco Had¾iosmanoviæ sakupio dovoljan broj glasova za svog kandidata. I Fuad Èolpa pri¾eljkuje odgovarajuæu poziciju.
Sušiæ i Bakoviæ
Najte¾e je Sušiæu i v.d. sekretaru Jasminu Bakoviæu. Prvi tra¾i igraèe i suparnike za prazne prijateljske termine, poziva navijaèe na ujedinjenje, a drugi je zasjeo u fotelju u najveæoj besparici odkako Savez postoji. Èak je više para bilo u Savezu kada nije bilo kase, kojoj se ni do dan danas ne zna trag. Bakoviæ ne ¾eli biti dio niti jednog lobija, nastoji profesionalno raditi svoj posao. A, to je najte¾e u sadašnjim okolnostima. Bakoviæ je uglavnom zaokupljen kontaktima sa evropskim fudbalskim federacijama, kako bi našao suparnika za martovske i majske termine. BiH bi u maju mogla igrati sa Švedskom.
san.ba