Pretkvalifikacije za SP 2019: Švedska bolja od BiH u Norrköpingu

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine porazom protiv Švedske je otvorila takmičenje u pretkvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo u Kini. Bilo je 81:73.

Šveđani su bolje otvorili utakmicu i veoma rano poveli 7:2, ali smo se trojkom Muse u četvrtoj minuti vratili na 9:8, a veoma brzo smo i poveli 9:10, a na kraju prve četvrtine trojkom Muse poveli smo 20:23. Držali smo prednost i u drugoj dionici, te Šveđanima nismo dali da pređu u vodstvo i ozbiljnije se odlijepe, pa smo na poluvrijeme otišli pri rezultatu 38:38.

Poslije izjednačene igre u trećem periodu igre naša reprezentacije je trojkom Lazića i dvojkom Atića došla u vodstvo od 49:53 da bi potom Lončar pogodio četiri vezana poena i došli smo do najveće prednosti na utakmici, bilo je 51:57. Lončar je pogodio još jednom i doveo nas na osam razlike, 53:61, a Šveđani su još jednom pogodili preko Borga, pa se u posljednjih deset minuta ušlo sa šest poena prednosti naše reprezentacije 55:61.

Posljednju četvrtinu Šveđani otvaraju trojkom Masambe, ali osam minuta prije kraja uzvratio je Hasandić uz prethodno pogođeno bacanje Sejfića i poveli smo sedam razlike 58:65. Ipak, serijom od šest uzastopnih poena Šveđani su se vratili na 64:65, a brzo i poveli 68:65 i tako kompletirali seriju 10:0 koju je prekinuo Hasandić sa dva poena i tako smanjio na 68:67. Četiri minute prije kraja bilo je šest razlike za domaće 73:67, a to su oni uspjeli zadržati do kraja i zabilježiti pobjedu, prvu u pretkvalifikacijama.

Šveđane je do pobjede vodio Eriksson sa 25 poena, pet skokova i dvije asistencije dok je Gaddefors dodao 16 uz tri skoka i dvije asistencije. Još su dvocifreni bili Spires sa 14 poena i tri skoka i Lindqvist sa 11.

Kod naše reprezentacije najbolji je bio Džanan Musa sa 17 poena i pet skokova dok je Markus Lončar dodao 16 poena uz pet skokova.

Švedska-BiH 81:73 (20:23, 18:15, 17:23, 26:12)

U drugoj utakmici grupe A pretkvalifikacija za SP 2019, Armenija je pobjedila Slovačku sa rezultatom 75:61.

Narednu utakmicu pretkvalifikacija reprezentacija BiH igra u subotu (5. august u 20 sati) u Sarajevu protiv Slovačke.