Kvalifikacije za EHF EURO 2016: Remi na gostovanju u Minsku i minimalan poraz u Tuzli

Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine je u srijedu (29.10.) u Minsku započela kvalifikacije za EP 2016 i u svojoj prvoj utakmici u okviru grupe 2 remizirala sa domaćom Bjelorusijom rezultatom 25:25 (poluvrijeme 12:13).

Bh. reprezentativci su prvi put poveli u 7. minuti (1:2), u 11. prvi put imali +2 (4:6), da bi u 20. minuti poveli sa 4 gola razlike (5:9). U samom finišu prvog dijela utakmice domaćini su uspjeli da smanje razliku i na odmor se otišlo sa minimalnim vodstvom BiH (12:13).

U nastavku je opet bilo +4 za BiH (12:16 u 35. minuti), ali Bjelorusija u narednih 10 minuta pravi preokret i prelazi u vodstvo (18:17 u 45.). 8 minuta prije kraja domaćin je poveo i sa 3 gola razlike (22:19), da bi onda rezultatski preokret napravila BiH i povela sa 23:25 u 58. minuti.

U samom finišu utakmice, ipak, našim reprezentativcima je ponestalo koncentracije, pa je domaćin sa 2 gola uspio stići do neriješenog rezultata i prvog boda u ovim kvalifikacijama.

"Čižovka Arena" u Minsku.
Gledalaca: 5600.
Sudije: Vaclav Horaček i Jiri Novotny (Češka).
Delegat EHF-a: Siniša Rudić (Hrvatska).

Sedmerci: Bjelorusija 5 (3), BiH 1 (1).
Isključenja: Bjelorusija 6, BiH 12 minuta.
Rezultat: Bjelorusija – BiH 25:25 (12:13)

BJELORUSIJA: Čarapenka, Brouka 3, Babičev 2, Zaitsau, Astrašapkin, Pukhouski 6, Bačko 1, Matskevič, Kniazeu, D. Rutenka 4, Nikulenkau 2, Šylovič 5, Niazhura, Šumak 2, Yurnynok, Baranau; Selektor: Jouri Chvestov.

BiH: Grahovac (3 odbrane, 1 sedmerac), Vražalić 6, Ovčina 4, Perić 1, Mikić, S. Burić, Panić 2, B. Burić (7 odbrana, 1 sedmerac), Savić 1, Terzić 1 (1), Toromanović 1, Čelica 4, Karačić 1, Prce 2, Vranješ 1, Malinović 1; Selektor: Dragan Marković.

Rukometni reprezentativci Bosne i Hercegovine su sinoć u dupke punoj tuzlanskoj dvorani "Mejdan" pružili snažan otpor jednoj od najboljih svjetskih reprezentacija, aktuelnim svjetskim i evropskim vicešampionima, Dancima.

U prvom je poluvremenu vođena potpuno ravnopravna borba i suparnici su se većim dijelom ovih 30 minuta smijenjivali u minimalnom vodstvu. Na odmor se otišlo sa rezultatom 12:11 za goste.

U drugom dijelu utakmice razbranio se danski golman Landin, pa iako su u par navrata naši reprezentativci uspjeli prići na -1 (14:15 u 38. i 16:17 u 42. minuti), Danska se u 51. minuti odlijepila na +4 (18:22) i do kraja meča sačuvala rezultatsku prednost koja joj je donijela i drugu pobjedu u grupi 2 kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2016.

Dvorana "Mejdan" u Tuzli.
Gledalaca: 5000.
Sudije: Duarte Santos i Ricardo Fonseca (Portugal).
Delegat EHF-a: Darko Repenšek (Slovenija).

Sedmerci: BiH 4 (4), Danska 2 (2).
Isključenja: BiH 6, Danska 2 minuta.
Rezultat: BiH – Danska 23:25 (11:12)

BiH: Grahovac (7 odbrana), Vražalić 3, Ovčina 1, Perić, Mikić, Bubalo, S. Burić 2, Panić 1, B. Burić (5 odbrana), Savić 1, Terzić 4 (4), Toromanović 6, Čelica 1, Prce, Vranješ 2, Malinović 2; Selektor: Dragan Marković.

DANSKA: Landin Jacobsen (16 odbrana), Christiansen 1, Larsen, Eggert 3 (2), Spellerberg 3, Nöddesbo, Green Krejberg, Svan 3, Lindberg 2, R. Toft Hansen 2, Mollgaard 5, Jensen, Sondergaard Sarup, H. Toft Hansen 1, Hansen 5, Olsen, Nielsen; Selektor: Gudmundur Gudmunsson.