SP Katar 2015: Historijska pobjeda nad Iranom u prvoj utakmici na prvenstvu

U svom prvom, historijskom nastupu na jednoj rukometnoj završnici kakva je Svjetsko prvenstvo, muška reprezentacija Bosne i Hercegovine je ubilježila i prvi, također historijski, rezultatski trijumf.

Nakon što su se oba rivala tokom prvih 20-tak minuta smjenjivala u vodstvu, Iranci su u 25.-oj poveli sa 3 (10:13), a na odmor otišli sa 4 gola prednosti (12:16).

U nastavak naši najbolji rukometaši kreću furiozno, pa u 40. minuti, nakon serije 7:0 vode sa 19:16, da bi otpor Iranaca i konačno slomili u zadnjih 10 minuta kada su se odlijepili na +5 (25:20 u 50. minuti).

Do kraja su reprezentativci BiH sačuvali rezultatsku prednost i zaslužili 2 izuzetno vrijedna boda. Za najboljeg igrača utakmice proglašen je Duško Čelica, a BH reprezentativci već sutra (subota, 17. 01. 2015. godine) igraju utakmicu 2. kola grupe B i to protiv Austrije.

Meč počinje u 19:00 časova, a direktan TV prenos možete pratiti na BHT 1.

Dvorana “Lusail Multipurpose Hall” u Lusailu. Gledalaca: 1000. Sudije: Bon-Ok Koo i Seok Lee (J. Koreja). Delegat IHF-a: Manfred Prause (Njemačka).

Sedmerci: BiH 3 (1), Iran 6 (5). Isključenja: BiH 16, Iran 16 minuta.

Rezultat: BiH – Iran 30:25 (12:16).

BiH: Grahovac (4 odbrane), Vražalić 3, Ovčina 4, Perić, Mikić, S. Burić, Janković 1, Burić B. (8 odbrana), Savić 1, Čelica 6, Terzić 2 (1), Toromanović 3, Karačić 4, Prce 1, Vranješ 2, Malinović 3; Selektor: Dragan Marković.

IRAN: Heidari (5 odbrana, 1 sedmerac), Barkhordari (6 odbrana, 1 sedmerac), Heidarpour 3, Rajabi 3, Masaeli 2 (2), S. Esteki 1, Mousavi, Bijari 1, A. Esteki 7 (3), Karamian, Abouei 1, Kazemi, Nadri 1, Sadeghi, Kiani 3, Sekenari 2; Selektor: Borut Maček.