BiH preokretom došla do prve pobjede na EuroBasketu

Nakon dva poraza na Eurobasketu u Sloveniji (protiv Latvije sa 75:86, te Srbije sa 67:77), košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine zabilježila je prvu pobjedu i to u utakmici protiv Crne Gore.

U nevjerovatnoj utakmici BiH je, nakon što je gubila u tri četvrtine, u zadnjem periodu igre došla do preokreta i konačnog rezultata 76:70.

U utakmici pred oko 1.500 navijača pokazali smo bolju partiju nego u prethodne dvije. Nefikasniji u našoj ekipi, koja je igrala bez povrijeđenog Pašalića, bio je Teletović s "double-double" učinkom od 18 poena i 11 skokova, Gordić sa 17 te Đedović i Šutalo sa po 13 poena, dok su u redovima Crne Gore najefikasniji bili Dubljević sa 16 i Rice sa 13 poena.

Crna Gora je imala 48 skokova, a mi 41. Posebno su bili dominantni u ofanzivnim skokovima, imali su ih 22, a naši momci 16. Naši protivnici su imali bolji procenat šuta za dva poena, dok su naši pogodili 49,2% šuteva za tri poena (9/21). BiH je imala i više asistencija.

Stipanović, Mašić, Wright, Đedović i Teletović činili su početnu petorku naše selekcije. Nakon što su propustili da zabilježe poene u prvom napadu, Crnogorci su poveli preko Bjelice.

U prvoj četvrtini naša odbrana je bila dosta dobra, ali su Crnogorci bili fizički dominantniji i imali bolji šut. Rezultat je iznosio 17:13 za njih.

Na početku druge četvrtine naši momci su preokrenuli i došli u vodstvo 22:18. Ipak, u nastavku Crnogorci uspijevaju izjednačiti, a potom do kraja poluvremena drže blago vodstvo.

Na odmor se otišlo pri rezultatu 37:34 za Crnu Goru i ostalo je jasno da, iako igramo bolje nego u prethodne dvije utakmice, moramo popraviti svoj učinak u odbrani.

Drugo poluvrijeme počelo je s nekoliko minuta kašnjenja zbog kvara na semaforu, a u trećoj četvrtini preostalo nam je samo da pokušavamo smanjiti vodstvo protivnika. Crna Gora je ovaj period igre uspjela okončati sa deset poena prednosti.

Međutim, u četvrtoj četvrtini desio se preokret. Serijom pogodaka Šutala i dobrom odbranom Gordića, najboljeg pojedinca u našim redovima, u 33. minuti BiH je došla do izjednačenja, a samo tri minute kasnije koševima Đedovića došli smo do vodstva 64:63.

Uz nove poene Gordića, Teletovića i Kikanovića dvije minute prije kraja imali smo pet poena prednosti. Đedovićevi uspješni šutevi sa linije za slobodna bacanja donijeli su nam pobjedu i konačni rezultat 76:70.

Publika je na ovom meču mogla vidjeti nekoliko sjajnih poteza Teletovića, Gordića i Šutala, a primili smo i neke nevjerovatne koševe Popovića i Ivanovića.

U narednom kolu BiH u nedjelju, sa početkom u 14:30 sati, igra protiv Makedonije, dok se u posljednjem kolu u ponedjeljak sastaje sa Litvanijom.