Poraz seniorki na otvaranju turnira

U prvoj utakmici Kvalifikacijskog turnira za odlazak na Svjetsko prvenstvo odbojkašice BiH pružile su solidan otpor favoritu turnira reprezentaciji Hrvatske, koja je u Herceg Novi stigla sa deset vrhunskih internacionalki.

Hrvatska – Bosna i Hercegovina 3:0 (25:15; 25:18; 25:10)
SC Igalo. Gledalaca: 60. Sudije: ONOPAS Dimitrios, TELO Altin.

Bosna i Hercegovina: Huseinbašić, Košutić , Vidović , Simić, Vasić, Mlađenović, Plečić , Hadžić, Slijepčevć, Paradžik, Omerhodžić i Popović.
Hrvatska: Maljević, Usić Jogunica, Kaleb,Grbac, Čutuk, Kovačić, Popović, Fabris, Klarić,Božičević, Alajbeg i Čačić.

Igor Lovrinov, selektor Hrvatske:
„Naš cilj je jasan, pobjeda na ovom turniru bez izgubljenog seta i upravo stoga odajem priznanje reprezentaciji BiH  koja je u pojedinim fazama utakmice igrala odlično.

Goran Hadžić, selektor Bosne i Hercegovine:
„Znali smo da su odbojkašice Hrvatske apsolutni favorit i da nam je ovaj meč bio više pripremni za sutra odlučujući duel sa domaćinom turnira reprezentacijom Crne Gore, gdje vjerujemo da možemo pobjediti, a onda u nedjelju savladati i Makedoniju, te osvojiti drugo mjesto na turniru i plasirati se u naredni krug kvalifikacija. Vjerujemo da za to imamo snage i kvaliteta što potvrđuje i podatak da smo sjanoj Hrvatskoj u tri seta uzeli 43 poena.

Ženska seniorska reprezentacija Crne Gore u veoma dobroj utakmici pobjedila je Makedoniju sa 3:0, i pored  toga što su seniorke Makedonije u drugom setu imale vodstvo od  20:16, ali nisu uspjele do kraja riješiti set u svoju korist, jer odbojkašice Crne Gore prave seriju od 9:0 i dobivaju set sa 25:20.

Rezultai prvog dana takmičenja
Grupa „A“

24. maj 2013.
Hrvatska  –  BiH                      3:0 (25:15; 25:18; 25:10)
Crna Gora  –  Makedonija     3:0 (25:10; 25:20; 25:20)

Crna Gora – Hrvatska            20,30

Pobjednici svih grupa plasiraće se u 3. rundu koja je na programu 2-4. januara 2014. godine i igra se 5 turnira sa po 4 reprezentacije (već je poznato 12 učesnika).

Drugoplasirane ekipe iz svih 6 grupa prve runde (A-F) igraće 2-6. oktobra 2013. godine u drugoj rundi jedan turnir sa kojeg će u treću rundu po tri najbolje plasirane ekipe.

Na završnim turnirima Evropa ima 9 mjesta u ženskoj konkurenciji, pa će se pored domaćina Italije i finalista Evropskih Prvenstava 2013. godine plasirati i pobjednici grupa treće runde kvalifikacija te najbolja drugoplasirana ekipa iz svih grupa odnosno dvije najbolje drugoplasirane u konkurenciji seniorki.