Nesretan poraz košarkaša od Britanije

Košarkaška reprezentacija naše zemlje veèeras je u Liverpoolu do¾ivjela peti poraz u kvalifikacijama za Eurobasket od Velike Britanije rezultatom 94:85 nakon produ¾etka.

Image

Prvih deset minuta utakmice proteklo je u izjednaèenoj igri oba tima. Igralo se koš za koš, a našu reprezentaciju je u rezultatskom egalu dr¾ao odlièni Ratko Varda, koji je postigao svih prvih deset poena našeg tima. Prva èetvrtina je završila rezultatom 15:15, a pored Vardinih deset, preostalih pet poena dodao je Nihad Ðedoviæ.

Naša reprezentacija se dobro dr¾ala sve do polovine drugog perioda igre, tada je vodila sa 26:24, a onda su Britanci zahvaljujuæi Mensah-Bonsu i  Luolu Dengu napravili veliku seriju i preokrenuli rezultat u svoju korist 36:28.

Meðutim, u posljednjim trenucima prvog poluvremena naši igraèi su se ponovo vratili u igru i spustili razliku na samo tri poena (39:36). Ratko Varda je prvo poluvrijeme završio sa 17 poena i bio je najzaslu¾niji što je naša reprezentacija bila u rezultatskom prikljuèku.

Drugo poluvrijeme smo otvorili tricama Nešoviæa i Domercanta za vodstvo našeg tima 42:39, ali Britanci vrlo brzo serijom 5:0 vraæaju prednost u svoju korist (44:42). Naši igraèi su odr¾avali tu prednost sve do 1:33 do kraja treæeg perioda kada Deng pola¾e za plus 6 Britanaca (61:55). Treæu èetvrtinu je završio Nate Reinking tricom za 64:57 vodstvo Britanaca.

Posljednju dionicu su naši igraèi otvorili serijom 5:0 i smanjili rezultat na 64:62, a 7:20 do kraja utakmice Domercant tricom donosi preokret u našu korist (67:66). Meðutim, nije puno trebalo Britancima da se vrate u vodstvo. Dvije minute kasnije bilo je 73:69 za domaæu selekciju.

Domercant je s dvije uzastopne trice 2:54 do kraja smanjio na samo 76:75 i dr¾ao nas i dalje u igru za pobjedu, a 2:11 do kraja ponovo Henry ubaca sva tri slobodna bacanja za 78:77. 1:20 do kraja Kenan Bajramoviæ nam donosi prednost od 79:78, Varda je uhvatio defanzivni skok, a u napadu je Bajramoviæ ponovo bio uspješan i 53 sekunde prije kraja imamo vodstvo 81:78, a britanski selektor je bio primoran zvati minutu odmora.

U završnici prava drama. Deng je pogodio prvo slobodno, drugo je promašio, a Mensah-Bonsu hvata loptu, Miloševiæ ga faulira, a centar Britanije pogaða oba slobodna za 81:81 16 sekundi do kraja. Sabit Had¾iæ je tada pozvao time out, a posljednji napad za pobjedu nismo pogodili, odnosno dva. Miloševiæ je prvo promašio za tri poena, ponovo smo uzeli loptu, ali sada Miloševiæ ne pogaða ni za dva, pa utakmica završava sa 81:81 i idemo u produ¾etak.

Na poèetku produ¾etka izjednaèena igra, a taèno 2:30 do kraja Reinking pogaða za dva poena i donosi Britancima prednost 86:83, Deng dodaje još dva za 88:83 manje od dvije minute prije kraja. Nakon toga smo totalno pukli i više nismo imali snage za povratak u meè. Britanci su iskoristili naš psihološki šok i utakmicu završili pobjedom od 94:85.

Najbolji u našem timu veèera sje bio Ratko Varda sa 21 poenom i 9 skokova, Henry Domercant je ubacio takoðer 21 poen uz 3 skoka, Kenan Bajramoviæ je dodao 16 poena, a Nihad Ðedoviæ 12 poena i 6 skokova. Kod Britanaca su nezaustavljivi bili Luol Deng sa 38 poena i 13 skokova i Pops Mensah-Bonsu sa 32 poena i 21 skokom.