Ukrajinci pali na parketu Skenderije

Veæ nakon 13. minuta naša reprezentacija vodila sa 16 poena prednosti (30:14)

Image

Košarkaška reprezentacija BiH pobjedom je otvorila kvalifikacije za Evropsko prvenstvo 2011. u Litvaniji. Nakon gotovo èetiri godine, bh. tim se vratio u Sarajevo i u Velikoj dvorani “Mirza Delibašiæ” Kulturno-sportskog centra Skenderija oborio selekciju Ukrajine.

Uraganski poèetak

Poèeli smo uraganski. Tim Sabita Had¾iæa u prvih je 13 minuta dozvolio gostima da postignu samo 14 poena. Na velikih plus 16 (30:14) polaganjem nas je odveo Edin Bavèiæ.

Tome je prethodila sjajna odbrana cijelog tima i maestralna, prije svega, napadaèka rola tandema kojeg se, oèito, isplatilo èekati.

Iako nedovoljno spremni zbog nešto kasnijeg dolaska na pripreme, naturalizirani amerièki bek Henri Domerkant (Henry Domercant) i centar Ratko Varda izmeðu 5. i 7. minute nanizali su 11 uzastopnih poena i odveli nas na 18:8. Do kraja prvog perioda obojica su veæ imala po sedam poena.

Drugu èetvrtinu obilje¾io je jedan od dvojice ukrajinskih NBA-ovaca centar Aleksej Peèerov (drugi je takoðer centar Kirilo Fesenko,) koji je pogodio èetiri “trojke”, pa su gosti u 18. minuti prišli na samo minus pet (30:35).

Koševi Bajramoviæa

Uzvratili su dalekometnim pogocima Kenan Bajramoviæ, Feliks Kojadinoviæ i Nemanja Godriæ, pa smo u drugi dio meèa ipak ušli sa dvocifrenom razlikom (45:35).

Tamo gdje je stao Peèerov, u treæem periodu je nastavio bek Maksim Pustozvonov, sreæom ne u tolikoj mjeri, ali nam je bez problema ubacio 12 koševa i Ukrajina je ponovo stigla na pet poena zaostatka (50:55).

Tada je na scenu stupio bh. kapiten. Kenan Bajramoviæ, nakon samo tri poena u prvom poluvremenu proradio je i finišu, sa još 15 koševa, odveo nas na èak 19 poena viška (81:62). Tu su razliku do kraja gosti uspjeli gotovo prepoloviti (86:76), ali to nije umanjilo slavlje bh. tima.

BiH    86:76    Ukrajina

Dvorana “Mirza Delibašiæ” u Sarajevu. Gledalaca 3.000. Sudije: Gerino Èerebuh (Italija), Dubravko Muhviæ (Hrvatska), Andrej Lovšin (Slovenija). Pet liènih grešaka: Fesenko (31), Lišèuk (32). Nesportska greška: Kojadinoviæ (33). Rezultat: BiH – Ukrajina 86:76 (24:14, 21:21, 24:20, 17:21).

BOSNA I HERCEGOVINA: Nešoviæ 1, Kojadinoviæ 7, Gordiæ 11, Miloševiæ 2, Bavèiæ 6, Jazvin 2, Varda 12, Domerkant 16, Ðedoviæ 11, Bajramoviæ 18, Ðurasoviæ, Haliloviæ. Selektor: Sabit Had¾iæ.

UKRAJINA: Pustozvonov 14, Lukašov 4, Gladir 2, Glebov 12, Onufrijev, Zabirèenko, Kriviè, Agafonov 5, Lišèuk 10, Peèerov 23, Fesenko 4, Kravcov 2. Selektor: Vitali Èerni.

Izjave selektora

Sabit Had¾iæ

– Pritisak je bio veliki, jer nismo smjeli sebi dozvoliti poraz, ali smo odlièno reagirali i odbrambeno i napadaèki. Posebno smo dobro u defanzivnom segmentu igrali na njihovim plejmejkerima. ®elim da zadr¾imo i ovako sjajnu atmosferu u ekipi, što je takoðer bitno za dobar rezultat. Zahvaljujem se igraèima i publici, oèekujem još bolju podršku u narednim meèevima.

Vitali Èerni

– BiH se predstavila kao dobar tim. Ovo je bio drugi meè za nas, jako bitan, ali naèin na koji smo izgubili prvi susret ostavio je traga na nas. Pokušali smo se da se poka¾emo u najboljem izdanju, meðutim, nismo igrali dovoljno agresivno i to je bio glavni razlog poraza.